placeholder-image

Opóźniony lub odwołany lot?

Możesz otrzymać
rekompensatę
nawet do 600 €

Odszkodowanie od linii lotniczych

Opóźniony / odwołany lot – odszkodowanie od SAS Airlines

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat latanie stało się bardzo popularnym sposobem podróżowania. Jedną z linii lotniczych oferujących swoje usługi na terenie Europy jest SAS Airlines, międzynarodowy skandynawski przewoźnik, który na chwilę obecną jest największą spółką lotniczą krajów nordyckich. Firma ta została założona w latach czterdziestych XX wieku, jako konsorcjum łączące Det Danske Luftfartselskab, Svensk Interkontinental Lufttrafik oraz Det Norske Luftfartselskap. Głównymi portami lotniczymi tego skandynawskiego przewoźnika są: lotnisko Sztokholm-Arlanda w Szwecji, lotnisko Oslo-Gardermoen w Norwegii oraz lotnisko Kopenhaga-Kastrup w Danii.

Jeśli zdarzyło Ci się podróżować tymi liniami i doświadczyłeś zakłóceń w postaci opóźnienia lub odwołanego lotu, wówczas masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Podstawą do jego uzyskania są przepisy rozporządzenia WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, które konstytuują wspólne zasady dla rekompensaty i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub opóźnienia lotu. Sprawdź, kiedy możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy, a także, w czym mogą Ci pomóc specjaliści ze SkyHelp.

Złóż wniosek teraz

Pomoc w uzyskaniu rekompensaty od SAS Airlines za lot

W sytuacji, gdy podróżując skandynawskimi liniami lotniczymi SAS Airlines, zostałeś poinformowany o zakłóceniu w przelocie, masz prawo do starania się o odszkodowanie w wysokości 250, 400 lub 600 euro. Wysokość rekompensaty jest uzależniona od wielu czynników, w tym między innymi od długości trasy, na jakiej odbywał się przelot. Według rozporządzenia unijnego WE 261/2004 możesz złożyć wniosek o zwrot pieniędzy za opóźniony lub odwołany lot, jeśli:

 • do miejsca docelowego przyleciałeś o ponad trzy godziny później, niż planowano,
 • napotkane zakłócenia dotyczyły kursu, który odbył się nie więcej niż trzy lata temu,
 • zakłócenia w przelocie zostały spowodowane z winy przewoźnika (np. z powodu problemów technicznych),
 • samolot wystartował lub wylądował na terenie Unii Europejskiej, a linia lotnicza ma siedzibą w jednym z krajów członkowskich.

O odszkodowanie od SAS Airlines możesz ubiegać się samodzielnie, wysyłając reklamację bezpośrednio do międzynarodowego skandynawskiego przewoźnika. Warto jednak wiedzieć, że linie lotnicze bardzo często zasłaniają się najróżnorodniejszymi okolicznościami, w ten sposób unikając odpowiedzialności i nie wypłacając pasażerom należnych im rekompensat. Co więcej, cały proces starania się o przysługujący zwrot pieniędzy może okazać się długotrwały i mozolny. W sytuacji, kiedy nasza reklamacja nie zostanie uznana, możemy złożyć odwołanie do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jednak trzeba mieć świadomość, że walka z największymi światowymi spółkami nie jest łatwa, wymagając nie tylko czasu, ale także fachowej wiedzy.

Dlatego, jeśli nie chcesz tracić energii na samodzielne załatwienie sprawy, możesz skorzystać z pomocy SkyHelp. Nasi specjaliści zgłoszą Twoje roszczenie o odszkodowanie za odwołany lot i wypłacą rekompensatę na wskazany przez Ciebie numer bankowy. Jeżeli nie podróżowałeś sam, możesz zgłosić wszystkie osoby, których dotyczyły zakłócenia w przelocie, abyśmy również w ich imieniu mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy za opóźniony lot od SAS Airlines. Dzięki uruchomionej przez nas stronie oraz kilku minutom poświęconym na wypełnienie formularza internetowego możesz spodziewać się środków na swoim koncie nawet w ciągu dwóch tygodni.

Kiedy SAS musi wypłacić odszkodowanie?

Decyzją ustawodawcy unijnego o rekompensatę za zakłócenia w przelocie można starać się w przypadku:

 • przelotów obsługiwanych przez linie lotnicze zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej, których trasa obejmuje przynajmniej jeden port lotniczy (startu lub lądowania) w Unii,
 • lotów obsługiwanych przez przewoźników spoza Unii Europejskiej, których wylot miał miejsce z jednego z lotnisk znajdujących się na obszarze Unii.

O odszkodowanie za odwołany lot od SAS Airlines może ubiegać się każdy pasażer, pod warunkiem, że przyczyna zakłócenia leży w zakresie odpowiedzialności międzynarodowego przewoźnika skandynawskiego. Warto też zwrócić uwagę na czas, w którym powinna zostać złożona reklamacja, gdyż jest on różny w poszczególnych krajach Europy. W Polsce wynosi rok od daty zakłóconego przelotu, natomiast już w Wielkiej Brytanii okres ten sięga sześciu lat.

Nie każde jednak opóźnienie, czy odwołanie lotu będzie powodować zobowiązanie się linii lotniczej do przyznania oraz wypłaty zwrotu pieniędzy. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy przewoźnik wykaże, że zakłócenia zostały wywołane przez zaistnienie tzw. okoliczności nadzwyczajnych, na które nie miał żadnego wpływu. Sytuacje te zostały szczegółowo sprecyzowane w unijnym rozporządzeniu WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, a należą do nich między innymi takie okoliczności jak:

 • zamknięcie portu lotniczego ze względów bezpieczeństwa,
 • uderzenie pioruna,
 • strajki personelu lotniska lub pracowników kontroli ruchu lotniczego,
 • nieprzewidziane wydarzenia o charakterze medycznym,
 • alarm bombowy na pokładzie samolotu,
 • zamknięcie lotniska z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych.

Złóż wniosek teraz

Jak otrzymać odszkodowanie za odwołany lot?

Pasażer niezadowolony z podróży może rozpocząć procedurę reklamacyjną, składając odpowiedni wniosek bezpośrednio na stronie przewoźnika, w tym przypadku odwiedzając witrynę SAS Airlines. Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania, wówczas można wystąpić ze skargą do Komisji Ochrony Praw Pasażera działającej przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. W sytuacji, gdy nie chcesz tracić czasu, pieniędzy i energii na ubieganie się o należną rekompensatę, możesz także skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów ze SkyHelp.

Aby ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot, należy przede wszystkim mieć odpowiednie dokumenty takie jak bilet lotniczy, potwierdzenie rezerwacji biletu, karta pokładowa, a także zawiadomienie przewoźnika o zakłóceniu w przelocie. Pomocna może ponadto okazać się korespondencja z linią lotniczą, np. wiadomość SMS lub e-mail z informacją o odwołaniu, lub opóźnieniu lotu. Starając się o zwrot pieniędzy, warto też zgromadzić wszystkie faktury i rachunki dotyczące poniesionych przez nas wydatków w związku z zakłóceniem, np. za taksówkę, nocleg w hotelu itp.

Dzięki temu, że bardzo dobrze znamy prawa pasażerów oraz zasady europejskiego rynku lotniczego, jesteśmy w stanie odzyskać odszkodowanie od linii lotniczych nawet w wysokości 600 euro na pasażera. Abyśmy mogli rozpocząć działania w Twojej sprawie, wystarczy, że poświęcisz kilka minut na zgłoszenie nam swojego lotu za pomocą formularza znajdującego się na naszej stronie internetowej – my zajmiemy się całą resztą. Działamy sprawnie i szybko, bazując na jasnych i zrozumiałych dla wszystkich zasadach, a co najważniejsze – nie żądamy od naszych klientów żadnych prowizji za przesłanie wniosku, czy rozpatrzenie sprawy. Opłatę pobieramy wyłącznie od wypłaconego odszkodowania.

Nie czekaj

Z nami czekają Cię 3 kroki aby uzyskać odszkodowanie – kilka minut na wypełnienie wniosku

kroki ikona

Wypełniasz wniosek na naszej stronie

Zajmie Ci to jedynie kilka minut.

kroki ikona

My indywidualnie weryfikujemy Twój lot

Zgłaszamy wniosek o odszkodowanie do linii lotniczych w Twojej sprawie. Informujemy Cię na bieżąco o postępach.

kroki ikona

Wypłacamy Ci uzyskane odszkodowanie

Pobieramy prowizję jedynie w przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku. Nie ponosisz innych kosztów.