Szanowni Klienci, z dniem 01.06.2022 r. Skyhelp.pl zakończył obsługę nowych spraw. Obecnie procesowane są wyłącznie sprawy Klientów zgłoszone do 31.05.2022 r.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot, zapraszamy do skorzystania z usług AirCashBack.com.
baner
Blog

Odszkodowanie za kredyt we frankach

Umowy o kredyt frankowy w zdecydowanej większości przypadków zawierały klauzule niedozwolone. Nadal wielu frankowiczów spłaca kredyt i nie walczy o swoje prawa. Czy można otrzymać odszkodowanie za kredyt we frankach? 

Odszkodowanie a roszczenie 

Należy rozróżnić, że zasądzona przez sąd na rzecz kredytobiorcy kwota (w ramach odfrankowienia czy unieważnienia umowy), nie jest tożsama z odszkodowaniem. Kwota otrzymana przykładowo w ramach odfrankowienia to zwrot nadpłaconych rat. Czymś innym jest natomiast odpowiedzialność odszkodowawcza banku. 

Warto zwrócić uwagę na to, że banki udzielając kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego, nadużywały swojej pozycji podmiotowej. W polskich sądach już wielokrotnie podkreślano, że działania banków były sprzeczne z zasadami publicznej moralności. Chodzi tutaj o sprzeczność z art. 5 kodeksu cywilnego. 

Oczywiście w razie roszczenia odszkodowawczego nie wystarczy samo wykazanie przesłanki, że doszło do nadużycia prawa. Ponadto trzeba spełnić podstawową przesłankę, która dot. odpowiedzialności odszkodowawczej. Należy zatem wykazać, że doszło do powstania szkody i zachodzi związek przyczynowo skutkowy z zachowaniem banku. 

Frank szwajcarski a szkoda 

Rosnący kurs franka szwajcarskiego, wysokie raty kredytów i do tego powiększający się mimo regularnej spłaty saldo zadłużenia, bardzo negatywnie odbyły się na życiu wielu Frankowiczów. Przewlekły stres spowodowany pogarszającą się sytuacją finansową mógł doprowadzić do wielu problemów: zdrowotnych, z pracą (problem z koncentracją, wypełnianiem obowiązków), rodzinnych (rozpad rodziny). 

Bez wątpienia kredyt frankowy w znaczący sposób obniżył jakość życia frankowiczów. Takie zobowiązanie zaciągnęło w Polsce blisko milion osób. Dla wielu z nich taki kredyt był lub nadal jest zniewoleniem finansowym. 

Odszkodowanie i zadośćuczynienie od banku 

Dochodzenie odszkodowania oraz zadośćuczynienia od banku to kolejny krok dla frankowiczów po wygranej sprawie w sądzie skutkującej odfrankowieniem lub unieważnieniem umowy kredytowej. 

Dlaczego wtedy? Wówczas kredytobiorca ma już “w ręku” orzeczenie o winie banku i wystarczy wykazać przed sądem powstałe szkody. Kredytobiorca musi udowodnić oraz określić rodzaj szkody, która powstała na skutek umowy zawierającej klauzule niedozwolone. 

Pomoc frankowiczom – jak wybrać kancelarię? 

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, zanim frankowicz złoży pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie od banku musi wygrać sprawę o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu. Najpierw jednak należy wybrać kancelarię, która poprowadzi sprawę frankową. Kancelarii, które oferują pomoc dla frankowiczów jest naprawdę sporo i trudno się odnaleźć w gąszczu ofert. 

Wybierając kancelarię warto zwrócić na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim na specjalizację kancelarii. Jeśli kredyty frankowe nie są jedną z głównych obszarów działania kancelarii, to należy się zastanowić czy dany zespół ma wystarczającą wiedzę, aby wygrać z bankiem w sądzie. 

Czytaj naszego bloga
Te artykuły mogą Cię zainteresować

Znajdziesz tutaj wiele wskazówek, dzięki którym dobrze przygotujesz się do podróży ale również będziesz znać swoje prawa w przypadku zakłóconego lotu.