Szanowni Klienci, z dniem 01.06.2022 r. Skyhelp.pl zakończył obsługę nowych spraw. Obecnie procesowane są wyłącznie sprawy Klientów zgłoszone do 31.05.2022 r.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot, zapraszamy do skorzystania z usług AirCashBack.com.

Opóźniony lub odwołany lot?

Odszkodowania za odwołany i opóźniony lot

Odszkodowanie od linii lotniczych

Ranking lotnisk – największe lotniska w europie

Pomimo tego, że międzynarodowe linie lotnicze uruchamiają z naszego kraju coraz więcej połączeń, wciąż podróż do bardzo wielu destynacji zaczyna się… od wyprawy na któreś z największych europejskich lotnisk. Poniżej przedstawiamy Państwu 10 największych portów lotniczych naszego kontynentu, z których można dotrzeć praktycznie w każde miejsce na świecie.

Lp.Nazwa lotniskaLiczba pasażerów (mln.)MiastoKraj
1Port lotniczy Heathrow80 mln.LondynAnglia
2Port lotniczy Roissy-Charles de Gaulle72 mln.ParyżFrancja
3Port lotniczy Schiphol71 mln.AmsterdamHolandia
4Port lotniczy Frankfurt am Main69,5 mln.FrankfurtNiemcy
5Port lotniczy Barajas58 mln.MadrytHiszpania
6Port lotniczy El Prat50 mln.BarcelonaHiszpania
7Port lotniczy Istambul50 mln.StambułTurcja
8Port lotniczy Sheremetyevo Alexander S. Pushkin International49 mln.MoskwaRosja
9Port lotniczy Munich46,2 mln.MonachiumNiemcy
10Port lotniczy Gatwick43 mln.LondynAnglia

1. Port lotniczy Heathrow – Londyn, Anglia

Największym lotniskiem Europy jest położony w odległości 24 km od centrum Londynu port lotniczy Heathrow. Stanowi główny hub dla British Airways i podstawową bazę operacyjną dla Virgin Atlantic. Lotnisko jest obsługiwane przez ponad 90 linii lotniczych; taka sama jest liczba krajów, do których można się z niego udać. W 2018 roku w 4 terminalach obsłużono tam ponad 80 mln pasażerów w trakcie 476 tysięcy lotów. Heathrow jest drugie na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego na świecie, ustępując jedynie lotnisku w Dubaju, a siódme w ogóle. Obecnie ma dwa działające pasy startowe, budowa trzeciego została przewidziana na 2026 rok.

2. Port lotniczy Roissy-Charles de Gaulle – Paryż, Francja

Port lotniczy Roissy-Charles de Gaulle

Na drugim miejscu plasuje się lotnisko Roissy-Charles de Gaulle, wchodzące w skład północno-wschodniej części aglomeracji francuskiej stolicy. Port znajduje się 25 km od Paryża, w miejscowości Roissy-en-France. W 2018 roku z jego terminali wyruszyło w podniebną podróż nieco ponad 72 mln pasażerów w trakcie niemal 500 tys. lotów. Większość ruchu w tym porcie (przeszło 50%) generowana jest przez linie lotnicze Air France i EasyJet. Nie odbija się to bynajmniej na liczbie obsługiwanych kierunków, która sięga pięciuset. Łączna powierzchnia tego giganta to aż 3200 hektarów. Obiekt zamyka dziesiątkę lotnisk z największą liczbą obsługiwanych pasażerów na świecie.

3. Port lotniczy Schiphol – Amsterdam, Holandia

Port lotniczy Schiphol - Amsterdam

Podium z 71 mln obsłużonych pasażerów w 2018 roku zamyka holenderski port lotniczy Schiphol. Lotnisko zostało zbudowane w 1917 roku na wysokości 3 m n.p.m. na polderze Haarlemmermeer (w niecce po wyschniętym jeziorze), w odległości 9 km od centrum stolicy Holandii, Amsterdamu i jest od tego czasu stale rozbudowywane oraz modernizowane. Tak jak powyższe obiekty, również imponuje wskaźnikami. Oprócz wspomnianej liczby pasażerów, uwagę zwraca 1,7 milionów ton przewiezionego bagażu, 176 obsługiwanych destynacji oraz 480 tysięcy wykonanych lotów. W 2019 roku zarząd obiektu zaplanował budowę nowego terminalu, który może sprawić, że w przyszłych rankingach port lotniczy będzie jeszcze wyżej. Obiekt stanowi główny hub dla linii KLM oraz ważną bazę dla EasyJet i LEVEL.

4. Port lotniczy Frankfurt am Main – Frankfurt, Niemcy

Czwarte miejsce zajmuje port lotniczy położony we Frankfurcie, czyli jednym z największych niemieckich miast. Frankfurt am Main, bo o nim mowa, to miejsce, gdzie w 2018 roku trafiło 69,5 mln pasażerów. Obiekt obsługiwany przez spółkę Fraport ma rocznie przeszło 462 tysiące lotów. Imponuje również liczba kierunków, do których można się udać z największego lotniska naszych zachodnich sąsiadów – 293 destynacje czynią z niego światowego lidera w tej statystyce. Port położony 12 km na południowy zachód od centrum stanowi główny hub dla takich linii lotniczych jak Lufthansa, Condor czy Aerologic. Ponadto jest jedną z najczęściej wybieranych baz Tui fly Deutschland, SunExpress Deutschland czy Rayanair.

5. Port lotniczy Barajas – Madryt, Hiszpania

W pierwszej piątce znalazło się miejsce dla największego portu lotniczego w Hiszpanii – położonego 13 km na północ od centrum Madrytu Adolfo Suarez Airport, znanego pod popularną nazwą Barajas. Obiekt został otwarty w 1928 roku i stanowi bardzo ważne miejsce na powietrznej mapie świata, zwłaszcza gdy pod uwagę bierze się połączenia na linii Europa – Ameryka Południowa. W 2018 roku obsłużono tam niemal 58 mln pasażerów w 4 terminalach, którzy podróżowali w 193 kierunkach. Pod względem fizycznej wielkości, z powierzchnią 3050 hektarów, obiekt plasuje się na drugim miejscu za paryskim Roissy-Charles de Gaulle. Stanowi główny hub dla Air Europa i Iberia, a także istotną destynację dla Evelo Airlines, Ryanair czy Wamos Air. Lotnisko nosi nazwisko tragiczne zmarłego hiszpańskiego premiera.

6. Port lotniczy El Prat – Barcelona, Hiszpania

Drugą połowę rankingu zaczyna drugi z największych hiszpańskich portów lotniczych – El Prat Jospep Tarradellas. Lotnisko jest położone 10 km od centrum stolicy Katalonii. W 2018 roku liczba obsłużonych pasażerów w 2 dostępnych terminalach przekroczyła 50 mln. Jest to port lotniczy stanowiący główny hub dla linii Level i Vueling, a także jedną z najważniejszych destynacji Iberia, Air Europa, EasyJet, Norwegian czy Ryanair. Obsługuje 190 kierunków. Obiekt nosi nazwisko byłego prezydenta Katalonii.

7. Port lotniczy Istambul- Stambuł, Turcja

Tuż za barcelońskim El Prat plasuje się turecki Istambul, który w 2018 roku obsłużył również ponad 50 mln pasażerów (statystyka odnosi się do Ataturk, czyli lotniska, które zostało zastąpione przez Istambul). Port oferuje loty aż w 273 kierunkach, zajmując pod tym względem drugie miejsce, tuż za portem lotniczym we Frankfurcie. Obiekt swoją wysoką pozycję w rankingu zawdzięcza korzystnej lokalizacji – jest położony na granicy dwóch kontynentów, 15 km na południowy wschód od centrum Stambułu. Zdecydowaną większość ruchu (nawet do 80%) generują turyści. Jest to najnowszy obiekt w rankingu, oddany do użytku w 2019 roku. Jego budowa była odpowiedzią na bardzo dużą intensywność ruchu pasażerskiego i cargo przy jednoczesnych niedostatkach w infrastrukturze Ataturk. Co ciekawe, plany zakładają, że po ukończeniu wszystkich faz projektu, lotnisko będzie wyróżniać się przepustowością na poziomie 200 mln pasażerów.

8. Port lotniczy Sheremetyevo Alexander S. Pushkin International – Moskwa, Rosja

Ósme miejsce z 49 mln pasażerów w 2018 roku zajmuje Sheremetyevo Alexander S. Pushkin International, czyli największy rosyjski port lotniczy, położony 29 km od centrum Moskwy. Lotnisko, które pierwotnie stanowiło bazę wojskową, zostało przystosowane do lotów pasażerskich w 1959 roku. Składa się z sześciu terminali – czterech międzynarodowych, jednego krajowego i jednego prywatnego. Jest głównym hubem obsługiwanym przez linie lotnicze Aeroflot, Nordwind Airlines i Royal Flight. Od 2019 roku nosi nazwisko słynnego rosyjskiego literata.

9. Port lotniczy Munich – Monachium, Niemcy

Przedostatnie miejsce przypadło niemieckiemu portowi lotniczemu Munich, który znajduje się 28 km na północny wschód od centrum Monachium. Liczba obsłużonych pasażerów to 46,2 mln. Bawarskie lotnisko wyznacza nowe standardy w obsłudze lądowej i wynajmie – które stanowią połowę przychodów FMG, czyli głównej spółki operatorskiej. Na terenie obiektu przeszło 200 firm wynajmuje przestrzeń o łącznej powierzchni 35 tys. m2, na których można znaleźć między innymi jedyny na świecie lotniskowy browar! Port jest hubem dla Lufthansa, a także jedną z najistotniejszych destynacji takich linii jak Air Dolomiti, Condor, SunExpress Deutschland czy TUI fly Deutschland.

10. Port lotniczy Gatwick – Londyn, Anglia

Pierwszą dziesiątkę zamyka miasto, które przewodzi rankingowi, czyli Londyn. To właśnie tam, w odległości 40 km na południe od centrum, znajduje się port lotniczy Gatwick. Ponieważ linie czarterowe w zasadzie nie mogą korzystać z usług Heathrow, obiekt pozostaje jedną z najczęściej wybieranych destynacji w Europie, a liczba obsłużonych pasażerów to niewiele niższe od wyniku bawarskiego obiektu 46 mln. Lotnisko jest hubem dla Norwegian Air Shuttle i British Airways, a także jednym z najważniejszych celów easyJet i TUI Airways.

Tuż za wymienionymi obiektami plasują się włoskie Leonardo Da Vinci Roma z 43 mln obsłużonych pasażerów, irlandzki Dublin (31 mln), francuskie Orly (33 mln) i austriackie Vienna International Airport (27 mln). Dla porównania, najpopularniejsze polskie lotnisko – Chopin Airport w Warszawie, w 2018 roku obsłużyło niemal 18 mln pasażerów.

Nie czekaj

Z nami czekają Cię 3 kroki aby uzyskać odszkodowanie – kilka minut na wypełnienie wniosku

kroki ikona

Wypełniasz wniosek na naszej stronie

Zajmie Ci to jedynie kilka minut.

kroki ikona

My indywidualnie weryfikujemy Twój lot

Zgłaszamy wniosek o odszkodowanie do linii lotniczych w Twojej sprawie. Informujemy Cię na bieżąco o postępach.

kroki ikona

Wypłacamy Ci uzyskane odszkodowanie

Pobieramy prowizję jedynie w przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku. Nie ponosisz innych kosztów.