Szanowni Klienci, z dniem 01.06.2022 r. Skyhelp.pl zakończył obsługę nowych spraw. Obecnie procesowane są wyłącznie sprawy Klientów zgłoszone do 31.05.2022 r.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot, zapraszamy do skorzystania z usług AirCashBack.com.
baner
Blog

Prawa pasażerów – co musisz wiedzieć?

Pamiętaj – za zakłócony lot może przysługiwać Tobie odszkodowanie na mocy prawa UE 261/2004. Wiele milionów pasażerów podróżujących samolotami codziennie, nie zdaje sobie sprawy ze swoich praw. 

Całkiem możliwe, że Twoja zakłócona podróż samolotem, nawet jeśli miała miejsce kilka lat temu, nadaje się do rozpatrzenia i wystąpienia o rekompensatę za opóźnienie, odwołanie lub overbooking, a w takim wypadku możesz otrzymać nawet do 600 euro.

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Istnieją trzy zasady, dzięki którym będziesz wiedzieć czy możesz starać się o rekompensatę od linii lotniczych: 

 • Czy Twój samolot wylądował na lotnisku docelowym z co najmniej z trzygodzinnym opóźnieniem?
 • Jaki był powód opóźnienia? (pomożemy Ci w weryfikacji odpowiedzi na to pytanie sprawdzając historię Twojego zakłóconego lotu)
 • Czy Twój lot rozpoczął się w UE? (Lub zakończył w UE a przewoźnikiem były linie lotnicze z UE?)

Jeśli na powyższe pytania możesz odpowiedzieć tak lub nie jesteś pewien – służymy pomocą bazując na naszej wiedzy, doświadczeniu i bazie danych. 

Pamiętaj, że prawa pasażerów o których mowa w tym artykule dotyczą nie tylko obywateli UE a również spoza Wspólnoty. 

Kolejna zasada, o której warto pamiętać – Voucher

Voucher proponowany przez linie lotnicze, które np nie wpuściły Ciebie na pokład z powodu nadkompletu pasażerów, może uniemożliwić staranie się o odszkodowanie za zakłóconą podróż. w wielu przypadkach warto jest odmówić przyjęcia Vouchera i postarać się o rekompensatę, która zazwyczaj jest kwotą o wiele wyższą finalnie. 

Straciłeś bagaż? To duża niedogodność, ale nie trać nadziei

W przypadku zagubienia, uszkodzenia lub opóźnienia bagażu chroni Cię konwencja Montrealska, która przewiduje możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Musisz jednak pamiętać aby zgłosić zagubiony bagaż już na lotnisku i zabrać Raport Niezgodności własności – na jego podstawie możesz ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika.

Podróż samolotem ze zwierzęciem

Czy można zabrać kota lub psa na pokład samolotu? Jak przygotować zwierzę do transportu lotniczego? Jak działają odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot z pupilem?

Zwierzak w samolocie, czyli o czym musisz pamiętać

Jeśli wybierasz się na wakacje na drugi koniec świata i chcesz zabrać na nie swojego pupila, jest to wykonalne. Najlepiej wcześniej zrób listę spraw, o które należy zadbać przed i w trakcie podróży. Możesz również skorzystać z naszego gotowego planu. O czym musisz pamiętać?

 • Skontaktuj się z wybranym przewoźnikiem i zapytaj o zgodę na transport zwierzęcia. Jest ona niezbędna i należy ją uzyskać jeszcze przed dokonaniem rezerwacji na samolot.
 • Sprawdź książeczkę zdrowia Twojego psa lub kota pod kątem szczepień przeciw wściekliźnie. Pamiętaj, że w niektórych krajach wymagane są dodatkowe zaświadczenia od weterynarza np. na przeciwciała pasożytów.
 • Poproś lekarza weterynarii o lek uspokajający, który zminimalizuje stres czworonoga w czasie lotu.
 • Przygotuj odpowiednią klatkę. Kontener powinien być na tyle duży, by zwierzak mógł w nim swobodnie stać lub siedzieć. We wnętrzu ułóż miękką i nieprzemakalną matę. Przyda się również ulubiona zabawka, która będzie pachniała domem – pupil poczuje się bezpieczniej.
 • Zważ czworonoga wraz z transporterem. Jeśli waga wskaże poniżej 8 kg, będziecie mogli lecieć razem w przedziale pasażerskim. Dotyczy to tylko kotów i psów. Pozostałe gatunki obligatoryjnie transportowane są w luku bagażowym.
 • Zadbaj o chip lub tatuaż, który jest obowiązkowy dla czworonogów.
 • Jeśli lecisz do kraju UE oraz do niektórych państw np. Norwegii czy Watykanu, to obowiązkowo zabierz paszport pupila.
 • Najważniejsze – Twój kot lub pies musi mieć dostęp do wody i jedzenia.

Jak zorganizować transport konia samolotem?

Jedną z linii lotniczych, które zajmują się transportem koni, jest Lufthansa. Ma ona do tego celu specjalnie przygotowane samoloty typu cargo. Dodatkowo przewoźnik dysponuje świetnie przygotowaną stajnią na lotnisku we Frankfurcie. Zapewnia także bezpieczne i komfortowe kontenery dla koni na czas przelotu.

Rekompensata za bilet dla pupila za opóźniony lub odwołany lot

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pasażer samolotu nie musi być człowiekiem. Dlatego śmiało możesz wystąpić o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot z pupilem, także czarterowy, w liniach lotniczych:

 • Air France,
 • British Airways,
 • EasyJet,
 • Enter Air,
 • KLM,
 • Lufthansa,
 • Ryanair,
 • SAS Airlines,
 • Smartwings,
 • WizzAir.

Za niedopełnienie warunków umowy linie lotnicze zobowiązane są do wypłaty rekompensaty za bilet.

Podróżuj ze swoim czworonożnym przyjacielem!

Jak widzisz, podróż lotnicza z pupilem jest możliwa. Wystarczy odpowiednio się przygotować, dopełnić wszystkich formalności na czas oraz zadbać o zwierzę. Pamiętaj też, że odzyskasz pieniądze za bilet, gdy lot zostanie odwołany. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, możesz skorzystać ze wsparcia eksperta. Skontaktuj się ze SkyHelp!